Ez a feladat a kutya életében egy fontos lecke, hiszen életünkben sok szerepet betölt.
Hangjel: "lábhoz!"
A feladatot a kutya akkor hajtja jól végre, ha vezetője bal lába mellett halad úgy, hogy a póráz lazán lóg és a kutya jobb vála a vezető bal térdével egy vonalban van. A vezető mindkét kezével fogja a pórázt és maga előtt tartja közvetlen test közelben. Pórázon követés közben a kutya örömmel, szívesen kövesse a vezetőt úgy, hogy se előre, se hátra, sem oldalirányba ne térjen ki. A vizsga és a versenykövetelmények szerint közben jobbra- és balraátot , hátraarcot is kell végezni. Ezeket a követelményeket nemcsak lépésben, hanem futólépésben és lassű lépésben is teljesíteni kell. A vezető megállásával egy időben a kutyának is meg kell állnia. Követelmény, hogy a pórázon vezetett kutya álló és sétáló idegenek között is nyugodtan haladjon, illetve természetesen viselkedjen.
A pórázon vezetéshez szükséges felszerelési eszközök a kutya méretének megfelelő nyakörv és egy jó karabinerrel ellátott erős vezetőporáz. A póráz az ember és a kutya között mindig érzékelő-összekötő kapocs.
Kezdeti sétáinkon igyekezzünk úgy terelni mozgását, hogy bal oldalunkra kerüljön. A látszat olyan legyen, mintha a kutya vezetne minket és nem mi a kutyát. Ennek az a célja, hogy a kiskutya ne érezze úgy, hogy mozgásában gátolják, mert ezzel szemben ösztönösen védekezik. Lassan-lassan aztán úgy végezzük a sétát, hogy a kölyök mégis csak arra menjen, amerre mi akarjuk. Többszöri próbálkozás után a póráz végét a jobb kézben tartjuk, és így szabad bal kezünkkel módunk van - amikor az szükséges- menet közben a kutyát simogatni. A combunk könnyed veregetésével, valamint a "lábhoz!" veszényszó egyidejű alkalmazásával igyekszünk kutyánkat lábunkhoz csalogatni. A kutya, ha rövid ideig is, de szabályosan halad lábunknál, bal kezünkkel azonnal simogassuk, fejét vakargassuk és kedves hangú "jól van!"; "okos!" hangjelekkel dicsérgessük. Ily módon igyekszünk a mellettünk haladó kutyában kellemes érzést kialakítani.
|